DSC_0985Sparta Mediaș a câștigat sâmbătă la Sibiu, scor 3-0, meciul cu Voința Sibiu, de o manieră categorică, atât pe tabelă cât și raportat la joc. Sibienii au încheiat jocul cu un om mai puțin în teren.

Una din puținele ocazii cu adevărat importanta pentru echipa sibiană s-a petrecut chiar în debut atunci când Marian Budică, scăpat singur spre poartă lateral dreapta a depășit portarul oaspeților dar a intrat în unghi închis și a trimis în plasa laterală. La scurt timp, medieșenii au răzbunat ocazia și au marcat pe contraatat prin Iosif Lunca cu un lob peste portarul sibian Pîrvu (min. 9).

În minutul 33, Sparta și-a mărit avantajul după un un-doi finalizat de Adrian Man dintre doi fundașii sibieni. Iosif Samson a închis definit tabela în mintul 79 la capătul unui contraatac trei contra doi, finalizat cu latul în dreapta portarului.

Sibienii au încheiat partida cu un om în minus după eliminarea lui Răducu Dabu în minutul 52.

LSS Voința Sibiu: Pîrvu – Șulumberchean, Dabu, Marcu, Țugui, Frățilă, Șerban, Vladu, Manole, Budică, Fernea. Rezerve: Ispas, Popescu, Bărbat, Bucșe, Pandea, Cîndea, Gavrilă. Antrenor: Cristian Cotoară

Sparta Mediaș: Laszlo – Țoța, Secășan, Galiță, Inmaș, Lunca, Mănică, Grădinar, Tănase I., Samson, Man. Rezerve: Zoltan, Cercea H., Cercea C., Seicean, Susan, Ganea, Tănase V. Antrenor: Vasile Tănase

Arbitrii: Artemiu Răzvan Oprea (Orlat), Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu), Marius Vasile Duţă (Avrig). Observator: Ioan Negulei (Ocna Sibiului)

Meciuri dificile pentru ambele echipe în runda următoare

Sparta Mediaș va evolua în următoarea partidă pe teren propriu cu ocupanta locului secund, Păltiniș Rășinari. Trupa lui Iliuț a învins la scor de tenis, 6-0, Măgura II Cisnădie, pe teren propriu. LSS Voința Sibiu va avea o deplasare lungă și grea pe Valea Hârtibaciului, la Agnita.