DSC_0799Joc deosebit de spectaculos miercuri seara pe stadionul Municipal în prima ediție a Supercupei județului Sibiu, meci onorific organizat în premieră de AJF Sibiu între campioana Ligii a IV-a, FC Hermannstadt, și câștigătoarea Cupei României, faza județeană, FC Avrig. Meciul a avut o evoluție halucinantă de scor: 1-0 pauză, 1-3 pentru Avrig, 5-3 pentru Hermannstadt, după 4 goluri marcate în 10 minute.

”Alb-roșii” lui Jean Gavrilă au deschis scorul abia în minutul 42 prin Adrian Greavu. 1-0 a fost și scorul pauzei și nimic nu părea să anunțe o repriză secundă cu 7 goluri înscrise. Partea secundă a început cu Avrigul în atac iar în doar 5 minute (`51  și `56) au întors rezultatul prin Alexandru Tatu și Cătălin Nasta. La scurt timp Marius Cosovan are șansa lui 3-1 dar deși reușeste să salte mingea perfect peste Zăvoi ieșit nedecis, lovește mingea ulterior cu capul în bara laterală. Același Cosovan n-a mai ratat în minutul 74 când l-a învins pe Zăvoi, ieșit pe centrare, cu un șut pe colțul scurt.

3-1 pentru Avrig și jocul părea încheiat. N-a fost de acord Tătar pentru început în minutul 80 care a înscris cu capul pentru 3-2. După 4 minute Robert Genescu egalează și toată lumea făcea planuri pentru penalty-uri. De doar 2 minute a avut însă nevoie Cristi Seiwerth pentru a profita de o greșeală a portarului avrigean și a readuce Hermannstadt în avantaj, 4-3. Scăpat singur, Răzvan Macrea a risipit emoțiile echipei gazdă în minutul 89.

Hermannstadt: Zăvoi – Simion, Greavu, Rogozan, Genescu, Tătar, Seiwerth, Câmpean, Macrea, Cristiu, Străulea. Rezerve: Porcaru, Osogo, Bâra, Bîgu, Drăgușin, Rodeanu. Antrenor: Ioan Gavrilă

FC Avrig: Cocârcă – Bucur, Steva, Iancu, Anghel, Coman, Mantea, Vasiu, Tatu, Bobeș, Țăranu. Rezerve: Cosovan, Apachiței, Santa, Mereș, Nasta, Iacob, Costei. Antrenor: Viorel Jurcă