Vicecampioana Ligii a V-a, seria a II-a, AS Bradu a avut până acum un parcurs ireproșabil în Cupa României – faza județeană. Brădenii au învins în ”sferturi” una din echipele puternice ale eșalonului patru, Unirea Miercurea Sibiului, cu scorul de 5-2 chiar pe terenul acesteia și se va lupta pentru un loc în finală cu Hermannstadt II.

La Miercurea Sibiului, Ionuț Țăranu a deschis scorul în minutul 23 iar Alexandru Marius l-a majorat 10 minute mai târziu. Tot Alex Marius a stabilit scorul pauzei (3-0 pentru Bradu) după reușita din minutul 41.

În partea secundă, Miercurea a dat semne de revenire prin două goluri înscrise în minutele 48 și 63 dar brădenii aveau să marcheze de încă două ori prin Ene Ștefănuț, în minutul 78, și, din nou, Ionuț Țăranu, în minutul 88.

Până în sferturi, AS Bradu a mai trecut de Vulturul Poplaca (3-0), Lyons Club Vurpăr (3-0) și Viitorul Racovița (4-2).

AS Bradu – Hermannstadt II se joacă joi, 22 iunie, la Avrig, începând cu ora 18:00. În finală, câștigătoarea jocului de mâine va întâlni Spicul Șeica Mare.