Performanta Ighiu-FC Hermannstatd amical9FC Hermannstadt a susținut astăzi penultima reprezentație înainte de începrea returului de foc ce se anunță în Liga a 4-a, contra echipei Performanța Ighiu. Spiritele s-au încins pe final, iar o decizie controversată a arbitrului a făcut ca Adorian Himcinschi să scoată echipa de pe teren înainte cu două minute de ultimul fluier. Cu toatea acestea partida s-a incheias 2-2 după reușitele lui Genescu și Tătar, respectiv Negura si Ghiunghiuș.

Meci bun în Obor, unde FC Hermannstadt a remizat 2-2 cu Performanța Ighiu, grupare ce a condus la pauză cu 1-0, grație golului marcat de Negură.

După pauză Ghiunghiuș a marcat pentru Ighiu, iar Genescu a redus din handbicap, după care Tătar a restablit egalitatea din penalty, după care Performanța a părăsit terenul de jos.

FC Hermannstadt: Zăvoi – Cristiu, Macrea, Băra, A. Mărginean, Trohin, Câmpean, D. Tătar, Vlaic – Simion, Zeiwerth.

Au mai jucat: Purcar – Rogozan, Bîgu, Al. Bîgu, Genescu.

Arbitraj contestat de ambele tabere

Partida din Obor a fost una incinsă și nu de miza jocului. Brigada de arbitri a încurcat pe toată lumea. Mai întâi, oficialii au anulat un gol echipei lui Jean Gavrilă, după care au validat o reușită a Ighiului, fază contestată de gazde (mingea nu ar fi trecut linia porții cu întreaga circumferință), după care în minutele de prelungire centralul a mai scos din joben și o lovitură de la 11 metri, iar imediat după executarea ei, Performanța Ighiu a părăsit terenul de joc.