Performanța-Ighiu-Hermannstadt92Liderul ligii a IV-a, FC Hermannstadt a pierdut primul amical al iernii. Echipa antrenată de Alexandru Pelici, CSM Râmnicu Vâlcea, s-a impus cu 4-0, după ce la pauză scorul a fost 2-0 pentru echipa din eșalonul secund.

Lipsită de aportul a doi jucători de bază, Trohin și Tătar, FC Hermannstadt a încasat două goluri în prima repriză. Echipa lui Jean Gavrilă a primit gol în urma unei faze fixe și a unei greșeli personale in partea unui jucător.

După pauză Jean Gavrilă a efectuat câteva înlocuiri, printre care și mulți jucători tineri, însă chiar și așa gruparea din Sibu a mai încasat doar două goluri.

FC Hermannstadt a jucat în următoarea distribuție: Zăvoi – Cristiu, Băra Macrea, Mărginean – Câmpean Greavu, Simion, Vlaic, Tineiu și Osogo. Au mai jucat: Străulea, Al. Bîgu, Zeivhert, Porcaru, Olar, Rodean, L. Bîgu, Drăgușin, Avram și Coconu.

Sâmbătă la Ighiu, FC Hermannstadt va întâlni divizionara terță Performanța Ighiu.