FC Hermannstadt a disptat vineri un meci de verificare cu nou-promovata UTA Arad. Formația antrenată de spaniolul Ruben Albes a pierdut cu 0-2, după ce la pauză scorul era 0-1.

În prima repriză formața arădeană a fost cea care a dominat jocul, sibienii fiind mai periculoși la fazele fixe executate de Jo Santos.

Scorul a fost deschis de UTA în minutul 39, când Tescan l-a învins pe Ionuț Pop, după un assist a lui Ioan Hora.

Imediat după pauză, în minutul 48, UTA își dublează avantajul. Tescan centrează, iar Ciprian Rus face 0-2.

Până la final ambele formații au avut câteva oportunități de a mai marca, însă fără rezultat pe tabela de marcaj.

FC Hermannstadt s-a despățit de Emanuel Novo

Gruparea sibiană a încetat raporturile contractuale cu goalkeeper-ul Emanuel Novo, acesta a evoluat destul de puțin de când a fost adus la echipa de pe „malul Cibinului”, iar conducătorii clubului au ajuns la un acord privind rezilirea contractului.

În acest moment FC Hermannstadt are portari în lot, este vorba de Cristian Figueiredo și Ionuț Pop, însă nici prestațiile acestuia din urmă nu au fost strălucitoare, acesta fiind unul dintre motivele pentru care probabil s-a apelat destul de rar la serviciile lui.