Deja promovată în Liga a II-a, FC Hermannstadt joacă doar pentru palmares ultimele meciuri în seria a cincea a Ligii a III-a însă nu dezamăgește. Echipa lui Beza a învins în ultima rundă disputată în deplasare formația Comuna Recea cu scorul de 2-1.

”Alb-roșii” au deschis scorul prin Alex Fotescu în minutul 4 dar s-au văzut egalați până la pauză. Golul victorie a fost marcat de Petrișor Petrescu în minutul 54. Este a douăzeci și una victorie pentru Hermannstadt care acumulează 66 de puncte, cu 12 mai multe decât echipa de pe locul secund, Metalurgistul Cugir, cu o etapă înainte de final.

Hermannstadt: Voicila – Straulea A., Pirvulescu C., Oita G., Medesan P., Piko B., Dalbea R. – cpt. (Necsulescu R. – min. 62), Cristiu R., Petrescu P., Fotescu A. (Unguru D. – min. 68) si Cirstean A. (Moldovan A. – min. 90). Antrenor: Eugen Beza.

În ultima rundă, FC Hermannstadt întâlnește pe teren propriu formația Sănătatea Cluj, ocupanta locului 2. Partida va avea loc vineri, de la ora 18.00, pe stadionul Municipal din Sibiu.