Gaz Metan Mediaș a obținut un punct important pe terenul penultimei clasate din Liga 1. Alexandru Buziuc a adus un punct pe final, când elevii lui Cristi Pustai evolau în 10 oameni după eliminarea lui Rugasevic.

Poli Timișoara a început foarte bine meciul, Răzvan Pleșca având o intervenție salvatoare în minutul 12, când Doman a șutat din interiorul careului.

În minutul 15, noua achiziție a medieșenilor Sikorski a trimsi un balon cu capul puțin pe lângă poarta lui Straton.  Două minute mai târziu Eric trece și el pe lândă deschiderea scorului când a executat o lovitură liberă, balonul a fost deviat de zid, iar Straton a respins cu greu.

Până la pauză doar bănățenii au mai fost aproape de gol, însă Drăghici a tras pe lângă din apropiere.

În repriza secundă Eric șutează de la distanță, dar Straton este la post și respinge. În minutul 62, Gaz Metan Mediaș rămâne în zece oameni asta după ce Rugasevic este eliminat.

În minutul 66, ACS Poli profită de avantajul omului în plus și deschide scorul prin Artean, acesta îl învinge pe Pleșca cu un șut plasat. Avea să fie 1-1 în minutul 76 când nou-intratul Alex Buziuc restabilește egalitatea, profitând de naivitatea din defensiva gazdelor.