15171190_1327678927282942_8074403705108009651_nO nouă victorie pentru Viitorul Șelimbăr, a patra consecutivă și a opta în campionat. Trupa pregătită de Mihai Ianc a pierdut doar cu Avrig, Hermannstadt II și Rășinari, cu ultimele două la limită, 2-3. Cu victoria de la Mediaș, șelimbărenii urcă pe poziția a cincea, la patru puncte în spatele liderului FC Avrig.

Radu Corcovean se anunță un candidat serios la titlul de golgheter al sezonului. După ce în ultimele două etape a realizat câte o ”triplă”, azi la Mediaș Corcoveanu a înscris patru din cele cinci goluri ale formației sale.

Mijlocașul șelimbărean a deschis scorul în minutul 40 și l-a dublat cu un minut înainte de pauză. Zomanț a redus din diferență pentru gazde în minutul 58 dar Raul Ungurianu a refăcut diferența de două goluri pe tabelă în minutul 63.

Adrian Man a înscris pentru 2-3 în minutul 66. Radu Corcoveanu a asigurat însă un final liniștit echipei sale cu alte două reușite în minutele 70 și 81. 2-5, scor final.

După acest rezultat Sparta Mediaș este depășită de Progresul Terezian, echipă ce a învins azi ASA Sibiu cu scorul de 2-1 iar Viitorul Șelimbăr urcă pe locul 5. În runda următoare, Viitorul Șelimbăr primește vizita echipei ASA Sibiu iar Sparta va juca la Avrig.

Stadion: sintetic Gaz Metan. Spectatori: 30. Arbitri: Nicolae Tudorache (Orlat), Adrian Prodan, Ștefan Bogdan Vasile (ambii Sibiu). Observator: Octavian Bran (Sibiu)