În această seară, CSU Sibiu s-a impus cu 71-61 pe terenul celor de la BC Timișoara într-o partidă din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Meciul a fost sub semnul echilibrului pe în majoritatea timpului. CSU a început bine și s-a aflat la conducere în primele minute (9-3) dar gazdele au revenit, au preluat conducerea pentru prima dată în minutul 8, 14-13, și au încheiat sfertul 1 în avantaj, 19-17.

Timișorenii au continuat jocul bun, 25-20, 27-22, dar CSU Sibiu a revenit la cârma jocului printr-un run de 8-0 (27-30). Sfertul s-a încheiat în avantajul ”galben-albaștrilor” la diferență de un coș, 35-37.

Același ritm au păstrat ambele echipe în sfertul trei, adjudecat de gazde (19-15) dar totul s-a schimbat în ultima repriză de 10 minute. Sibienii au egalat pe tabelă la 54, 56 și 58, și s-au detașat pentru prima dată pe tabelă în minutul 33:40 după tripla lui Tohătan, 58-63. Gordon a mărit avantaj cu încă două puncte, Komatina a readus Timișoara în joc cu o aruncare din afara semicercului (61-65) dar s-au dovedit a fi ultimele puncte ale violeților din acest meci. În ultimele 5 minute ale meciului, doar Falker, MVP-ul meciului, a mai mișcat tabela în vreun fel cu 6 puncte, completând victoria trupei lui Fleșeriu, 71-61.

Marcatori CSU Sibiu: Falker 28p, Tohătan 11p, Gordon 9p, Jordan 6p, Stewart 6p, Cooper 4p, Phillmore 4p, Rosenfeld, 3p.