DSC_0789Gaz Metan Mediaș a suferit o nouă înfrângere în acest sezon al Ligii naționale de baschet masculin, cedând pe terenul formației Steaua București cu scorul de 85-80.

Venită cu moralul scăzut după înfrângerea din derby-ul codașelor contra Timișoarei, gruparea din Mediaș a început bine partida reușind să țină piept mult mai bine cotatei sale adversare, conducând după 4 minute și 37 de secunde cu 12-7. Finalul sfertului a găsit o echipă stelistă mai inspirată și cu o evoluție mai constantă astfel că la prima pauză Steaua a intrat în avantaj, scor 25-16.

Sfertul 2 a adus pe teren o echipă medieșeană mai hotărâtă și care pe fondul unui joc bun a reușit să egaleze la 31 grație reușitei de 2 puncte a lui Peciukas cu 3 minute și 22 de secunde înainte de finalul sfertului. Dar, finalul actului secund a aparținut steliștilor, care s-au detașat la 5 puncte, 44-39, scor cu care s-a intrat la pauza mare.

Spre deosebire de multe meciuri din acest sezon, formația din Mediaș nu a mai făcut un sfert 3 slab, reușind să se mențină aproape de roș-albaștrii, astfel că jumătatea sfertului a găsit cele 2 echipe la egalitate, 48-48. Steliștii au forțat în cea de-a doua parte a celui de al treilea mitan și au terminat în avantaj de 10 puncte, scor 62-52, înaintea ultimului sfert.

Pe tot parcursul sfertului 4 Steaua a reușit să țină la o distanță liniștitoare formația de pe Târnava Mare, oprind motoarele în ultimul minut al întâlnirii, fapt ce a permis Mediașului să se apropie la 5 puncte, 85-80, scor cu care s-a terminat meciul.

Au marcat pentru formația din Mediaș: Drăgușin- 22 puncte, 7 recuperări și o pasă decisivă; Navickas- 17 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive; Peciukas-15 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive; Grabauskas- 11 puncte și 2 recuperări, Nikolic- 10 puncte, 5 recuperări și 12 pase decisive; Pustahvar- 5 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive. Au mai evoluat fără a marca Solopa și Fl. Popa.

În urma acestui eșec Gaz Metan Mediaș rămâne pe ultimul loc în clasament cu 2 victorii și 17 înfrângeri cu șanse tot mai mici de a evolua și sezonul viitor pe prima scenă baschetbalistică. Etapa următoare Gaz Metan Mediaș va juca pe terenul rivalei județene, Csu Atlassib Sibiu.