DSC_0276Echipa de baschet sub 14 ani a lui CSU Sibiu a obţinut opta victorie din tot atâtea meciuri jucate, sâmbătă, în sala Transilvania, în faţa echipei CSS Nagy Mozes Târgu Secuiesc. Sibienii n-au lăsat-o mai moale nici acum şi au marcat din nou, aşa cum au făcut-o şi în precedentele 7 partide, peste 90 de puncte.

CSU Sibiu – Nagy Mozes Tg. Secuiesc 95-22

Axinte, Cerbu, Popescu, Iakabos, Cristescu şi Tarnu la schimbare este formula de început a sibienilor care câştigă primul sfert cu 26-8. În sfertul doi, CSU începe cu Oltean, Oprisiu, Vulcu, Ilie, Talpoş şi Topor la schimbare iar scorul curge tot în favoarea echipei gazdă, 18-4. Scor la pauză 44-12.

CSU Sibiu câştigă detaşat şi celelalte două sferturi, 19-4 şi 32-6, şi s-a impus în final cu 95-22.

Pentru CSU a fost ultimul meci pe teren propriu din faza de calificare. “Galben-albaştrii” ocupă prima poziţie cu 8 victorii din 8 şi vor juca următoarea etapă tot la Sibiu, dar în deplasare la CSŞ, sâmbătă, 12 decembrie, în sala de lângă Teatru.