Echipa de baschet feminin U16 CSȘ Sibiu a obținut duminică a doua victorie din tot atâtea jocuri în grupa I A din faza semifinală. Fetele pregătite de Lucian Negru s-au impus la o diferență de 31 de puncte, 73-42, în fața formației VSKC Miercurea Ciuc.

Într-o atmosferă de infern la nivelul sonor dar și vizual, galeria părinților fiind dotată cu steaguri tricolore, tricouri galbene dar și mesaje de încurajare pentru fetele din teren, CSȘ a controlat jocul pe tot parcursul partidei și s-au distanțat pe tabelă încă din prima parte a meciului.

Sibiencele au luat avans de 22 de puncte pe tabelă până la pauza mare și l-au mărit până la final după ce și-au adjudecat fiecare set: 23-12, 19-8, 16-13 şi 15-9.

În clasament, CSȘ Sibiu conduce după două etape cu maxim de puncte urmată de CSȘ Alexandria, adversară din etapa următoare, care a acumulat o victorie și o înfrângere. Întâlnirea va avea loc duminică, 5 februarie.