DSC_0986Meci strâns vineri în sala de sport de lângă Teatru în faza de calificare la turneul semifinal la baschet U14 feminin. CSŞ Sibiu, ocupanta locului 2 cu o înfrângere, a primit vizita liderului CSŞ CSM Ploieşti, neînvinsă până la ora meciului. Diferenţa s-a făcut în sfertul doi pe care ploieştencele l-au câştigat la 8 puncte diferenţă.

CSŞ Sibiu – CSŞ CSM Ploieşti 43-50.

Ploieştencele au început tare meciul şi au câştigat primele două sferturi cu 12-10 şi 13-5. CSŞ Sibiu a încercat să recupereze dferenţa după pauză dar sfertul trei s-a încheiat tot în favoarea oaspetelor 13-12. Sibiencele au revenit abia în sfertul patru pe care l-au câştigat cu 16-12, insuficient pentru un rezultat final pozitiv.

CSŞ Sibiu: Geleriu, Manuil, Bichiş, Sidor, Forfire, Demirel, Bischin, Stoica, Nicula, Nan, Mandea, Olteanu.
Antrenor: L. Negru

CSŞ CSM Ploieşti: Simion, Stănică, Ionescu, Vîlsănescu, Ilaş, Badea, Cotoară, Lambă, Casale, Dumitru, Ştefan, Nedelcu.
Antrenor: L. Munteanu

Într-un alt meci disputat mai devreme în aceeaşi sală la U18 feminin, CSŞ Sibiu – LPS Alba Iulia 27-89.