CSU Sibiu a pierdut în urmă cu câteva momente meciul 4 al duelului cu BC Mureș din ”sferturile” play-off-ului Ligii Naționale. Scor a devenit acum 2-2 la general iar meciul decisiv se va juca la Sibiu.

După victoria spectaculoasă reușită în meciul 3, trupa lui Dan Fleșeriu a pierdut azi meciul patru, joc ce ar fi putut duce echipa sibiană în semifinale în cazul unei victorii. Meciul a fost echilibrat însă gazdele s-au aflat mereu la conducere. Mureșenii au câștigat 3 din cele 4 sferturi cu 16-15, 17-13 și 13-9 în timp ce ”galben-albaștrii” și-au adjudecat doar ultimul sfert la o diferență mult prea mică pentru a putea emite pretenții, 24-25.

Pentru CSU Sibiu au marcat: Cooper 14p, Popescu și Mijajlovic câte 12p, Lalovic 10, Hardy și Paliciuc câte 5p, Davis 4p.

Deplasaere numeroasă a suporterilor sibieni

Peste 200 de suporteri ai lui CSU Sibiu au făcut deplasare la Mureș pentru a fi alături de echipa favorită. Fanii au sperat într-o victorie prin care să celebreze alături de jucători calificarea în finală însă rezultatul jocului va amâna această bucurie până la meciul cinci.

Decisivul e marți

Ultimul meci al confruntării Sibiu – Mureș, al cincilea, va avea loc marți, de la ora 19:00, în sala Transilvania din Sibiu. Rezultatul său va fi definitoriu în privința echipei calificate iar echipa învingătoare se va califica în semifinale.