În urmă cu puține momente, CSU Sibiu a pierdut meciul 3 al semifinalei disputat la Oradea, scor 64-76. CSM a condus pe tot parcursul jocului mai puțin în primul minut. Meciul 4 va fi duminică tot la Oradea iar CSU este obligată să învingă pentru a duce disputa în decisiv la Sibiu.

Elevii lui Fleșeriu au deschis scorul printr-o treiță a lui Pratt în primele 10 secunde dar bihorenii au întors scorul, 4-3, după doar un minut. Gazdele n-au mai cedat întâietatea și s-au desprins treptat în primul sfert la 20-5, 25-8 pentru ca primele 10 minute să se încheie 25-16. Până la pauza mare, Sibiul a încercat să diminueze diferența dar Oradea a menținut constant un avans de 10 puncte. 39-30 a fost scorul după primele două sferturi.

Partida s-a desfășurat în aceeași notă până la final cu mici momente notabile: apropierea sibienilor la 6 puncte diferență în minutul 30, 53-47, dar și desprinderea orădenilor la +17, 70-53.

Marcatori CSU: Pratt 16p, Capers 12p, Cooper 10p, Paliciuc 7p, Davis 5p, Laser 5p, Kinnard II 4p, Popescu 3p, Dragoste 2p.

Meciul 4 va fi duminică, 27 mai, de la ora 20:00, în sala Antonio Alexe din Oradea.