Echipa de baschet masculin CSU Sibiu a susținut vineri și sâmbătă, două partide de verificare în compania echipei U-BT Cluj Napoca la Cheile Grădiștei. Ambele partide s-au încheiat cu victoria clujenilor.

Vineri, în primul meci de pregătire, U-BT Cluj Napoca a trecut de echipa sibiană cu scorul de 79 la 75, pe sferturi (15-13, 19-22, 25-23, 20-17). În cel de-al doilea meci susținut în compania aceleași echipe,  CSU Sibiu a fost învinsă cu scorul de 69 la 57 (24-14, 21-14, 19-18, 5-11) pe sferturi pentru clujeni.

Lotul echipei sibiene a fost rulat în întregime, Dan Fleșeriu, principalul sibienilor dorind să vadă la lucru potențialul noilor jucători veniți în lot.

Urmează  o perioadă plină pentru aceștia, când se va vedea omogenitatea lotului și modificările care vor mai trebui făcute la echipă.

• 25-28 august – Memorialul ”Tordai” la care vor participa alături de BC CSU Sibiu, CSM Oradea, BC TG. Mureș  și  Dinamo București. De asemenea , vor participa atât SCMU Craiova, cât și BCMU Pitești
  • 4 septembrie – meci de pregătire la Pitești
  • 9-10 septembrie – ”Cupa Timișoara” alături de echipa din Ploiești și din Kecskemet din Ungaria