Viorel Palici foto: facebook Viorel Palici

În această dimineață crestele Făgărașilor au fost bătătorite de cei mai puternici maratoniști ai României care au participat la singura cursă montană din România care se desfășoară integral la peste 2000 de metri altitudine și unul din cele mai dificile ultra maratoane din lume. Cristian Mosoiu s-a impus la 18 km în timp ce Viorel Palici a câștigat cursa de 45 de km.

Ediția din acest an a 2×2 Ultra Sky Maraton, competiție care se desfășoară pe crestele Munților Făgăraș și care atinge vârfurile Negoiu și Moldoveanu (cele mai înalte din România), a avut startul la 6 dimineața pentru concurenții 2×2 (45 de km) și 7 dimineața pentru x2 (18 km). 225 de sportivi au alergat la cursa 2×2, cea mai dificilă cu o lungime de 45 de km, 4200 de metri diferență pozitivă de nivel și care atinge vârfurile Negoiu (2535m) și Moldoveanu (2544m). ”Dragonul Făgărașilor”, Viorel Palici (foto dreapta) s-a impus la 2×2 în 6 ore, 50 de minute, 34 de secunde, cu 5 minute mai rapid decât Constantin Busuioc (6:55:15). Podiumul a fost completat de Silviu Bălan care a încheiat cei 45 de km în 7:12:01.

La a doua probă ca dificultate s-au aliniat la start 181 de alergători. Cursa x2 a totalizat 18 km desfășurați, de asemenea, în întregime la peste 2000 de metri altitudine, 1900m diferență pozitivă de nivel și a ajuns până la al doilea vârf al Carpaților, Negoiu. Cristian Moșoiu din Zărnești a câștigat în 2 ore și 33 de minute, urmat de Silviu Manea (Zărnești), 2:40:54 și Leonard Mitrică (Vulcan), 2:45:43 (foto jos).

sursă foto: facebook – 2×2 Race

Fotografii de la edițiile anterioare AICI.