poza-bunaCel mai bun judokan al României, sibianul Daniel Natea, a reintrat în circuit după încheierea olimpiadei de la Rio. După prestația fără probleme de la Cupa Temerarul organizată la Sibiu la începutul acestei luni, Daniel continuă pe aceeași linie, a medaliilor de aur, de data aceasta în Croația.

În perioada 23-25 septembrie, țara de la malul mării Adriatice a fost gazda Grand Prix-ului din Zagreb. Daniel Natea a fost singurul medaliat al echipei României din care au făcut parte 15 judokani. Sibianul i-a învins pe slovenul Vito Dragic, belgianul Benjamin Harmegnies şi, în finală, pe neamţul Sven Heinle.

228 de sportivi din 31 de țări au fost prezenți la startul competiției, 90 la feminin și 138 la masculin.