dsc_0899Sala Transilvania din Sibiu a găzduit sâmbătă ediția 2016 a Cupei Temerarul la Judo, devenită deja tradițională în orașul nostru. Sportivii sibieni au obținut 12 medalii, un număr egal cu cel obținut de sportivii clujeni, alături de care au împărțit prima poziție la finalul competiției.

227 de sportivi reprezentând 34 de cluburi din țară și din Europa (între care sportivi din Croaţia, Italia, Republica Moldova, Armenia, Austria, Ucraina, Ungaria sau Polonia) au fost prezenți sâmbătă în sala Transilvania. Sibiul a fost reprezentat de CS Temerarul-CSȘ Șoimii Sibiu.

dsc_0812Daniel Natea, sibianul de la Rio, locul I fără probleme la +100kg

Cel mai bun judoka al României, sibianul Daniel Natea, a fost sâmbătă vedeta competiției. Natea a participat la categoria +100kg, unde și-a adjudecat medalia de aur.

„A fost o plăcere să mă întorc acasă printre ai mei, printre persoanele cunoscute şi care mă susţin cu adevărat. Foarte mulţi copii mi-au spus că vor să câştige şi ei aşa uşor, şi să i-a medalii. M-au întrebat dacă le dau lor medalia. Le-am spus că medaliile nu se dau, trebuie să lupţi pentru ele şi trebuiesc câştigate”, a declarat Daniel Natea.