CSM Volei Alba Blaj, vicecampioana în exercițiu a Europei s-a calificat în această seară în turul III preliminar al Ligii Campionilor la volei feminin. A doua echipă ca valoare de pe continent a trecut cu 3-0 de reprezentanta Cehiei, VK UP Olomouc, în returul turului secund.

Partida n-a fost foarte ușoară în ciuda victoriei la zero. Două din cele 3 seturi au avut finalul echilibrate, primul, 27-25, respectiv al treilea, 25-23. Setul doi a fost câștigat la cinci puncte diferență 25-20.

Volei Alba Blaj a câștigat și partida din tur cu 3-2.

1700 de spectatori au asistat la partida din această seară găzduită de Sala Transilvania din Sibiu.

Pentru că formatul Ligii Campionilor a fost modificat, iar Volei Alba Blaj s-a clasat doar a doua în campionatul intern, echipa blăjeană este nevoită să treacă de două tururi preliminare pentru a fi prezentă a patra oară consecutiv în grupele Ligii Campionilor, acolo unde deja este calificată campioana CSM București.

În turul următor, Volei Alba Blaj va da piept cel mai probabil cu Allianz MTV Stuttgart, formația germană impunându-se în tur cu 3-0 pe terenul celor de la Sliedrecht Sport din Olanda.