Măgura Cisnădie s-a impus pe teren propriu, scor 33-22 în fața ”lanternei roșii” U. Cluj în ultimul meci din Liga Florilor. Handbalistele Cisnădiei joacă azi în Cupa EHF cu HC Galychanka Lviv tot ”acasă”.

În avansul etapei a VII-a, Măgura a dat piept miercuri seara cu cea mai slabă echipă a acestui start de sezon, Universitatea Cluj. Debutul meciului a fost ușor echilibrat cu echipa gazdă mereu la conducere dar cu avans minin: 4-3, 6-4, 7-6, 9-8 în min. 17. A fost momentul în care s-a petrecut desprinderea, clujencele ratând succesiv 5 aruncări dintre care una de la 7 metri într-un interval de 6 minute. În aceeași perioadă, Măgura a marcat de 7 ori iar scorul a devenit 15-8 în minutul 26.

16-10 a fost scorul pauzei pentru ca în partea secundă doar echipa lui Webber să mai conteze.

Marcatoare Măgura: Anastacio 8, Ani-senocico 6, Ujkic 4, Tănasie 4, Nan 3, Crăciun 3, Moldovan 1, Predoi 1.

În urma victoriei, Măgura a urcat pe locul 5 cu 10 puncte având o linie de 3 victorii, 1 remiză și 3 înfrângeri.

Azi, Măgura Cisnădie – HC Galychanka Lviv, în Cupa EHF

Astăzi, de la ora 18:00, în sala Polivalentă din Cisnădie, Măgura întâlnește echipa ucraineană HC Galychanka Lviv într-un meci din Cupa EHF și care contează pentru calificarea în grupe.

Biletele s-au pus in vânzare la casieria Primăriei Cisnădie iar de la ora 16.00 se găsesc la Sala Polivalentă. Biletele costă 5 lei la peluze și 10 lei la tribună.