Măgura Cisnădie a reușit o performață superbă pentru handbalul sibian. Trupa feminină de la poalele Măgurii s-a calificat în grupele Cupei EHF după un meci de poveste cu rusoaicele de la Zvezda pe care le-au învins cu 26-18.

Cisnădia a pierdut partida tur cu Zvezda Zvenigorod la o diferență de 5 goluri, 29-24. Scor care în handbal nu înseamnă foarte mult în meciurile tur-retur dar până la pauză echipa lui Webber nu părea suficient de puternică pentru o revenire. 10-10 a fost rezultatul după primele 30 de minute în care cele două formații s-au succedat pe rând la conducere.

Partea a doua a fost una de senzație pentru reprezentanta județului Sibiu. Startul a fost de neimaginat cu 7 goluri marcate de Cisnădie și doar unul primit, astfel că în minutul 43 tabela indicat 17-11. În aceeași notă au fost și minutele următoare în care Măgura a condus și cu 9 goluri, 25-16 pentru ca la final tabela să indice 26-18, o diferență de 8 goluri mult peste scorul minim necesar calificării.

Calificarea reprezintă o performanță deosebită în competiția pe care a câștigat-o anul trecut o formație românească, SCM Craiova. De altfel, echipa din Bănie s-a calificat de asemenea în grupe în timp ce a treia reprezentantă a țării noastre în competiție, SCM Rm. Vâlcea, a fost eliminată în turul III.

Măgura Cisnădie: Dias Moreschi, Iulia Matei, Jasna Boljevic, Ionela Goran, Ada Moldovan, Elena Gabriela Voicu, Lasirra Araujo, Cynthia Tomescu, Paula Chirilă, Deonise Fachinello, Mariana Costa, Cristina Popovici, Larissa Da Silva, Oana Apetrei.