Victorie superbă pentru Măgura Cisnădie vineri seara la Baia Mare. Gatzel & co. s-au impus cu 30-23 în Maramureș și au urcat pe prima treaptă a podiumului, cel puțin până marți. Cisnădia e neînvinsă în primele cinci etape.

Măgura s-a aflat la conducere în majoritatea timpului din prima repriză dar echilibrul s-a menținut până la pauză care a găsit Cisnădia în avantaj de două goluri, 13-11. Trupa din județul Sibiu s-a desprins în minutul 40, de la scorul de 17-15. Gazdele nu au marcat timp de 5 minute timp în care Cisnădia a mărit avansul la 8 goluri, 23-15. Cea mai mare diferență de scor a fost de 9 goluri, 25-16, pentru ca în final fetele Măgurii să se impună lejer, la 7 lungimi distanță, 30-23.

Măgura Cisnădie a ajuns pe primul loc în Liga Florilor, poziție pe care o poate ceda abia marți după disputarea derby-ului CSM București – SCM Rm. Vâlcea.