În deschiderea etapei a IX-a a Ligii Florilor la handbal feminin, Măgura Cisnădie a pierdut inexplicabil în fața unei formații din subsolul clasamentului, Dunărea Brăila, echipă ce nu cunoscuse gustul victoriei în 7 etape. Deși a condus în cea mai mare parte a meciului, trupa Cisnădiei a pierdut în ultima secundă, scor 23-24.

Măgura s-a aflat în cea mai mare parte a meciului la 3 goluri distanță de formația Dunării și nimic nu putea anticipa finalul. 3-0 a avut Cisnădia prin Costa, Moldovan și Boljevic dar gazdele au egalat în minutul 10 tot prin 3 goluri consecutive, 3-3. Imediat Măgura a revenit la conducere și n-a mai cedat întâietatea până în minutul 59. 8-5, 9-6, 10-7, 19-16, 20-17 au fost scoruri prin care Cisnădia a păstrat mereu un avans liniștitor față de trupa de pe malurile Dunării.

Finalul a fost însă groaznic pentru Măgura. Ada Moldovan a marcat ultimul gol al echipei sale în minutul 56 (!!!) prin care Cisnădia a trecut în avantaj de două goluri, 23-21. Ultimele 4 minute au fost în totalitate ale gazdelor care au marcat de 3 ori fără să primească gol. Elena Dache a punctat pentru 22-23 în minutul 58, Iryna Burtea a egalat în minutul 59, 23-23, iar Cristina Gheorghe a adus victoria nesperată a gazdelor când mai erau 3 secunde din joc (min. 59:57).

Măgura Cisnădie rămâne pe locul 3 în Liga Florilor dar poate fi depășită de Corona Brașov și Gloria Bistrița.