img_6458Măgura Cisnădie a pierdut în cadrul etapei cu numărul patru din Liga Națională de Handbal Feminin. Echipa pregătită de Alexandru Weber s-a prezentat modest la Vâlcea și a cedat cu 20-18 (11-8, la pauză) partida cu HCM.

Măgura Cisnădie a început bine partida și a condus cu 5-2 în debutul partidei de la Vâlcea. Treptat echipa lui Weber s-a stins, iar ratările uluitoare și baloanele oferite gratuit gazdelor au făcut ca scorul pauzei să fie 11-8 pentru HCM Râmnicu Vâlcea.

După pauză HCM Râmnicu Vâlcea a menținut echipa lui Weber la trei goluri distanță, însă pe final partida de la Vâlcea s-a încins. Ada Moldovan și compania au revenit de la 17-15, la 17-17, însă doar pentru câteva zeci de secunde pentru că echipa gazdă a revenit și s-a distanțat la trei goluri. Alina Czeczi a marcat ultimul gol, iar partida de la Vâlcea s-a încheiat 20-18 pentru gazde, iar Alexandru Weber trebuie să caute soluții pentru reabilitarea echipei, ținând cont de faptul că acestea au evoluat modest în ultimele două runde.

Fără gol 4 contra 7

În prima repriză gazdele au primit trei eliminări într-un interval scurt de timp, iar acest aspect a făcut ca Măgura Cisnădie să evolueze în șapte, iar gazdele în doar patru jucătoare. Chiar și așa vizitatoarele nu au reușit să marcheze nici un gol în superioritate numerică, atacând poarta de două ori pe extreme, Czeczi și Cioaric aruncând în bară sau în portarul gazdelor.

Practic atunci s-a produs un moment psihologic al partidei, când gazdele au gestionat foarte bine inferioritatea numerică.

Tatalovic la înălțime încă din debut

Înainte cu câteva ore de începutul partidei dintre HCM Râmnicu Vâlcea și Măgura Cisnădie, oficialii echipei pregătită de Alexandru Weber au izbutit să o înregimenteze pe Dragica Tatalovic, portăriță ce a evoluat ultima dată la CSM Ploiești.

Portărița a avut câteva intervenții incredibile în meciul de debut, limitând proporțiile scorului. În acest moment Măgura Cisnădie are patru portari în lot (Viorica Țăgean, Bianca Curmenț, Cristina Popovici și Dragica Tatalovic) și nu este exclus ca Alexandru Weber să renunțe la unul dintre ei.

Încă n-au arătat nimic!

Transferate în această vară la Măgura Cisnădie pentru a ataca un obiectiv mai îndrăzneț, fetele sosite în tabăra Măgurei au rămas datoare. Exceptând meciul cu Universitatea Cluj când s-au prezentat onorabil, fetele de la Cisnădie au rămas datoare față de publicul de „acasă” la primele două jocuri cu SCM U Craiova și Cetate Deva, iar în deplasarea de la Vâlcea au arătat modest în anumite momente, nereușind să gestioneze lucid anumite atacuri.

După patru etape Măgura Cisnădie are patru puncte, având o victorie, o remiză și două înfrângeri.