Măgura Cisnădie nu a mai cunoscut gustul înfrângerii de 5 meciuri și continuă să rămână pe podiumul Ligii Florilor și după etapa a IX-a. ”Roș-albastrele” s-au impus la limită la Brașov, scor 25-24.

A fost un meci extrem de echilibrat în sala Polivalentă din Brașov. Diferența de pe tabelă nu a fost niciodată mai mare de 2 goluri iar cele două formații au alternat des la conducerea scorului. Gazdele s-au aflat mai mult la conducere în prima parte a meciului pe care au încheiat-o în avantaj, 13-11. Cisnădia a revenit pentru prima dată în minutul 35 când a preluat conducere, 14-15, și chiar s-a distanțat la două goluri un minut și jumătate mai târziu, 14-16. Brașovencele au revenit rapid, au avut 19-17, 20-18 dar până la final s-a mers apoi umăr la umăr. Ada Moldovan a înscris pentru 24-23 pentru Cisnădie în minutul 54 iar Ivana Bozovic, a mărit diferența decisiv la două goluri în minutul 57. Apărarea Măgurii a funcționat perfect în ultimele 3 minute iar golul Marilenei Neagu din minutul 59 a mai contat doar pentru statistică. Victorie cu 25-24 pentru Măgura Cisnădie care rămâne pe locul 3 cu 18 puncte, la un punct în urma Craiovei pe care o va întâlni etapa viitoare.

Oferta Echipament JomaOferte Joma

Ivana Bozovic (9 goluri) a fost din nou cea mai bună marcatoare a Măgurii. Andreea Mărginean (6), Roxana Gatzel (3), Oana Apetrei (3), Larissa Da Silva (3) și Larissa Araujo (1) au fost celelalte jucătoare care au punctat pentru trupa cisnădiană.

Șansă pentru locul 2 miercuri

Măgura revine pe teren propriu miercuri, 15 noiembrie, de la ora 16.00, pentru meciul cu SCM U Craiova, ocupanta locului 2. În cazul unei victorii Cisnădia va ”fura” locul secund trupei de pe Jiu pe care o va depăși cu 2 puncte. Oltencele au pierdut în această etapă, 22-25, pe teren propriu, în fața echipei CSM Roman.