Doar Măgura Cisnădie și campioana CSM București au maxim de puncte după primele două etape disputate în Liga Florilor. Sibiencele au învins duminică seara Gloria Bistrița cu scorul de 22-21.

Cisnădia a conduș detașat tot meciul la diferențe între 3 și 5 goluri dar finalul a fost unul cu emoții după ce oaspetele au egalat cu 3 minute înainte de ultimul fluier. Gatzel și Fachinello au adus pentru prima dată Cisnădia în avantaj (1-0 și 2-1) iar Da Silva a dat tonul desprinderii în minutul 4 (3-1). Primul moment decisiv a fost în minutul 12 când Măgura a punctat de 3 ori consecutiv prin Tomescu, Costa și Moldovan mărind scorul de la 5-4 la 8-4.

O diferența constantă de 3-4 goluri s-a menținut până la pauză (12-9) dar și după, 13-10, 16-12, 19-14 și 20-15 (min. 48). Jucătoarea Gloriei, Oana Țiplea, a avut un final formidabil, marcând 5 din cele 6 goluri ale echipei sale în ultimele 10 minute ale partidei. Pe fondul ratărilor gazdelor (Moldovan x 2, Munhoz), Oana Tiplea a redus handicapul de 5 goluri la doar unul aproape singură. Suita consecutivă de goluri ale Oanei Țiplea (3) și Laurei Pristavița (1) au schimbat tabela la 20-19 în minutul 54. Roxana Gatzel a punctat după o ”secetă” de 6 minute și jumătate a echipei sale, 21-19, dar după 30 de secunde Oana Țiplea a refăcut diferența de 1 gol, 21-20 (min. 55:16). Aceeași Oana Țiplea a egalat după încă un minut, 21-21, iar finalul a devenit incendiar. Din fericire, doar Larissa Araujo Munhoz a mai scuturat plasa până la final din 7 metri și partida s-a încheiat 22-21.

Roxana Gatzel și Fais Munhoz Araujo au fost principalele marcatoare ale Cisnădie cu câte 5 reușite fiecare. Au mai punctat Modovan (3), Subțirica-Iovănescu (3), Fachinello (2), Da Silva (2), Costa (1) și Tomescu (1).