A fost a patra partidă din ultimele cinci în care Gaz Metan a avut un jucător eliminat. ”Lupii negri” au pierdut miercuri la Craiova, scor 2-0, și rămâne în afara play-off-ului.

Oltenii au avut o primă ocazie uriașă în minutul 5 prin Ferreira dar șutul său puternic din 8 metri s-a dus peste. Din minutul 32, gaziștii și-au îngreunat misiunea unui rezultat bun după eliminarea lui Boubacar Fofana, dar au rezistat pe tabelă până la pauză, 0-0. Mitriță a deschis scorul în minutul 53 când șutul său deviat din lovitură liberă a plasat mingea în vinclu.

Echipa lui Teja a fost dominată în continuare dar Pleșca, cel mai bun om al Mediașului, a blocat de fiecare dată poarta în fața lui Mitriță, Cicâldău și Donkor. Același Mitriță a încheiat conturile în minutul 86 când a transformat precis un penalty obținut tot de el, în ciuda opoziției lui Pleșca.

CS U Craiova: Pigliacelli – Martici, Donkor, T. Ferreira, Bancu – Cicâldău, Mateiu – Bărbuț, Rocha, Mihăilă – Mitriță