Gaz Metan Mediaș are un parcurs fără greșeală în primele cinci etape ale Play-Out-ului. ”Lupii negri” au obținut în acest week-end a cincea victorie în deplasare la Voluntari și par scutiți de orice emoții în privința retrogradării.

Echipa lui Edi Iordănescu e invincibilă în acest Play-Out al Ligii 1 în care a obținut maximum de puncte. La Voluntari, gaziștii au deschis scorul în minutul 12 prin Caiado care a fructificat o pasă excelentă a lui Rondon printre fundașii gazdelor.

În minutul 38, Vlad restabilește egalitatea printr-un șut direct din lovitură liberă, mingea șutată pe jos fiind deviată ușor de zid. Golul victoriei gaziste a venit în minutul 78. Ivanov a pătruns spre 16 metri, a șutat direct la poartă dar Vâtcă a respins în lateral. Rondon a fost pe fază și a înscris în poarta goală pentru victoria cu 2-1 a echipei de pe Târnava Mare.

În clasament Gaz Metan e prima, urmată de Dinamo și, la mare distanță, de Poli Iași și FC Volunari. 14 puncte îi despart pe medieșeni de poziția a șasea, cea care dă baraj pentru menținerea în prima ligă.

Rezumatul meciului:

Voluntari: Vâtcă – I. Gheorghe, I. Balaur, Armaș, Al. Vlad – Răuță, Căpățână – G. Deac, Laidouni, Gadze – Tudorie
Rezerve: Mitrev – Ricardinho, Russo, Hodorogea, Popadiuc, Ad. Bălan, Pârcălabu
Antrenor: Cristiano Bergodi

Gaz Metan: Pleșca – C. Crețu, Larie, M. Constantin, Cikarski – Fofana, Coimbra – Mailat, Rondon, Caiado – Yazalde
Rezerve: Batista – Ivanov, Ely Fernandes, P. Costea, Chamed, A. Pereira, Diallo
Antrenor: Edi Iordănescu