Derby-ul echipelor neînvinse în seria a V-a a Ligii a III-a s-a încheiat prost pentru Viitorul Șelimbăr care a cedat pe terenul celor de la Comuna Recea, scor 2-0. Jocul a fost dominat în mare parte de echipa gazdă.

Viorel Chinde a deschis scorul pentru recea în minutul 36 cu un șut de la marginea careului. Ciprian Brata a dat lovitura finală cu 3 minute înainte de finalul meciului (87). O acțiunea rapidă pe partea dreaptă plecată din fața careului propriu a fost finalizată de Brata din 6 metri.

În clasament, sibienii rămân pe 4 cu 14 puncte acumulate în 9 etape, golaveraj pozitiv, 12-9.

În runda următoare, a zecea, Șelimbărul revine pe terenul din Cisnădie pentru jocul cu Metalurgistul Cugir. Partida va fi vineri, de la ora 15:00, iar intrarea pe stadionul Textila este liberă.

ACS FC Recea: Alin Bota (cpt.) – Marius Potcoavă, Lorant Kis, Milian Urs, Mihai Cohan, Adrian Micaş, Vlad Opriş, Alex Oltean, Romario Rus, Viorel Chinde şi Arthur Teut. Antrenor: Romulus Buia.

Viitorul Șelimbăr: Matinciuc – Vișa, Groza, Hodea, Natea, Curtean, Neacșa, Tineiu, Stanciu, Chindriș, Cârstean. Antrenor: Ioan Luca.