Perioada favorabilă prin care trece clubul de pe malurile Târnavei continuă. Suporterii ”lupilor” trăiesc momente unice după încă o victorie a favoriților care a urcat Gaz Metan pe locul 3 în clasamentul Ligii 1.

Gaz Metan a învins azi Sepsi Sf. Gheorghe chiar pe terenul acesteia după ce a revenit de la 0-1. Gazdelor au punctat în minutul 31 prin Yasin Hamed din penalty. Elevii lui Teja au revenit rapid în joc după doar 7 minute. Centrarea lui Caiado din lovitură liberă a fost transformată în gol de lovitura de cap a lui Iulian Cristea, fără speranțe pentru portarul Roland Niczuly, rămas fără reacție.

În minutul 89, Gaz Metan a dat lovitura la capătul unei faze de contraatac superbe. Marius Constantin a recuperat o minge la 30 de metri de poarta sa și a explodat spre poarta adversă într-o cursă de 40 de metri printre 3 adversari. Constantin i-a pasat apoi în dreapta lui Yazalde, mingea i-a revenit din centrare dar fostul rapidist a sărit peste minge lasându-l în poziție excelentă pe Caiado.

Gaz Metan a acumulat 20 de puncte în clasament și se află pe locul 3, la egalitate cu ocupanta locului 2, CFR Cluj, și la doar două puncte în spatele liderului FCSB.