Formația de Liga 1, Gaz Metan Mediaș, s-a calificat în faza sferturilor de finală ale Cupei României la fotbal după victoria la limită obținută în fața celor de la CS Mioveni. Deși se află într-o situația foarte grea în Liga 1, trupa de pe Târnava este foarte aproape de a repeta performanța din 2012 când a ajuns în careul de ași al aceleași competiții.

Unicul gol al partidei a fost marcat foarte repede, după doar 11 minute, autor Romeo. Reușita i-ar putea fi atribuită și lui Bic care a realizat cea mai mare parte de fazei, driblind superb în fața careului mai mulți fundași ai gazdelor. Bic a pasat apoi excelent printre adversari pentru Romeo rămas singur în fața portarului pe care l-a învins cu un șut plasat cu latul.

Oferta Echipament JomaOferte Joma

Gazul a încheiat meciul în 10 jucători după eliminarea lui Emmerik de Vriese în minutul 60, un meci din care au lipsit 5 dintre titulari: Marius Constantin, Cristian Danci, Alex Curtean, Milan Mitic si Nasser Chamed

Gaz Metan: Pleşca – Sg. Popovici, I. Cristea, Sîrghi, De Vriese – Bic, I. Neagu – R. Romeo, Tîrcoveanu (Manole 77′), Surugiu (Golubovic 62′) – Al. Buziuc (Buşu 74′)
Rezerve neutilizate:
Greab – D. Pop, Zderic, D. Olaru
Antrenor:
Cristian Pustai

În sferturile Cupei României s-a calificat și o altă formație sibiană, FC Hermannstadt, învinătoare cu 2-0 în fața grupării din primul eșalon Juventus București.