Victorie importantă pentru medieșeni la Iași după ce trupa sibiană a revenit de la 0-1. Gaz Metan se menține pe poziție de play-off la 3 puncte avans față de urmăritoare Botoșani.

După o primă repriză ”albă”, gazdele au deschis scorul în minutul 55 prin Adrian Bălan. Servit excelent de Breevelt care a lobat toată apărarea medieșeană, Bălan l-a păcălit pe Pleșca din 7 metri. Marius Constantin a fost, pe final, omul meciului pentru gaziști. Fostul rapidist a transformat două penalty-uri în minutele 76 și 85 și a adus Gazului 3 puncte mari în lupta pentru play-off.

Poli Iaşi: Târnovanu – Onea, Diallo, Frăsinescu, Radu – Breeveld (F. Cristea ’65), Loshaj, Passaglia, Almada, Popadiuc (Horşia ’78)- Cristea (Bălan ’53). Antrenor: Mihai Teja.

Gaz Metan: Pleşca – Pleaşcă, Larie, M.Constantin, Velisar – Fofana, Diakota (Roşu ’57), Ely Fernandes, Olaru (Popa ’88), Cardozo (Chamed ’72) – Buş. Antrenor: Edi Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Diallo ’34, Breeveld ’45+1, Frăsinescu ’52, Bălan ’67 / Diakota ’32, Chamed ’87.

Arbitru: Horaţiu Feşnic.