FC Avrig s-a impus ieri categoric în fața ”lanternei roșii” CS Ocna Mureș, scor 5-2, în etapa a XIII-a a Ligii a III-a. Oaspeții n-au fost departe de o surpriză imensă pe terenul Avrigului după ce au condus cu 2-1 până în minutul 69.

Lucian Condrea a marcat unicul gol al primei reprize în minutul 7 și nimic nu anunța ploaia de goluri din partea secundă. În doar 6 minute, oaspeții au încins meciul la Avrig reușind să preia conducerea după golurile lui Drăgan (min. 59) din penalty și Simandi (min. 65).

La fel de repede a venit și replica trupei lui Mihai Ianc care a egalat după doar 5 minute. Cîrstean a transformat un penalty obținut de Cosovanu. Orgoliul gazdelor a ieșit la iveală pe parcursul a doar 8 minute, în intervalul minutelor 78 – 86. Marius Cosovanu a punctat pentru 3-2, Cîrstean a mărit avantajul cu un șut frumos de la marginea careului de 16 metri, iar Lascu a închis tabela din pasa lui Chirca.

FC Avrig – CS Ocna Mureş   5-2
Lucian Condrea (7), Adrian Cîrstean (69 – pen., 81), Marius Cosovanu (78), Andrei Lascu (86) / Valentin Drăgan (59 – pen.), Sebastian Şimandi (65)

Avrigenii au urcat pe 8 în clasament, în spatele Reșiței, dar peste CS Hunedoara și Unirea Alba Iulia. În runda următoare, FC Avrig va juca la Lipova cu liderul Șoimii, vineri, 23 noiembrie, de la ora 14:00.

În seria a V-a a Ligii a III-a, o altă reprezentantă a județului nostru, Gaz Metan Mediaș a pierdut la Dumbrăveni, scor 2-5, și ocupă ultima poziție în clasament.