Într-unul din cele mai echilibrate campionatele ale Ligii 1 din ultimii ani, formația medieșeană are un sezon excelent. Victoria de ieri a propulsat Mediașul pe loc de podium în clasament, la doar 4 puncte în urma liderului FCSB.

Echipa lui Teja a dominat partida cu Poli Iași, a ratat și un penalty și a marcat golul victoriei în prelungiri. În minutul 90+1, Ely Fernandes a profitat de o bâlbăială în careul ieșean și a înscris din cădere.

În runda următoare, Gaz Metan se deplasează la Sepsi Sf. Gheorghe, o altă revelație a actulului sezon. Partida se joacă duminică, 7 octombrie, de la ora 18:00.

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, I. Cristea, M. Constantin, R. Trif – Luis Aurelio, Ivanov – Caiado, Olaru, Ely – Fortes
Rezerve: Cecilia Batista, Bușu, Diallo, Chamed, I. Stancu, Buziuc, Yazalde

CSM Poli Iași: Cobrea – Gallego, Mihăescu, Frăsinescu, Panțîru – Cioinac, Qaka – Carlos Soares, Flores, Sin – A. Cristea
Rezerve: Rusu, Bosoi, L. Rus, P. Petre, Mendes, Ndongala, Enoh