Week-end-ul trecut a oferit cel puțin două rezultate greu de anticipat. FC Tălmaciu, ”lanterna roșie” cu doar o victorie în 12 meciuri, a învins Unirea Miercurea Sibiului, ocupantă a locului 3, după ce la pauză era condusă cu 2-0, iar Măgura Cisnădie a pierdut în fața revelației finalului de tur, Voința, scor 3-2.

Atât Măgura cât și Miercurea Sibiului aveau doar o înfrângere în 12 meciuri iar eșecurile lor suprind cu atât mai mult cu cât cele două trupe amenințau la un moment dat poziția liderului Viitorul Șelimbăr.

Trupa lui Neluțu Luca va juca abia în 2 decembrie partida cu Copșa Mică din ultima rundă a turului iar o victorie le va consolida titlul de campioană de toamnă pe care l-a obținut deja, indiferent de rezultatul de la Copșa.

Surprinde, într-o mai mică măsură, și remiza celor de la ASA Sibiu, 3-3 cu AFC Agnita, dar și victoria astronomică a rășinărenilor în fața Spicului, 9-1, după ce la pauză era doar 2-0.

În celelalte meciuri, Progresul i-a produs Interstarului a 5-a înfrângere consecutivă iar Sparta Mediaș s-a impus firesc pe teren propriu cu AS Bradu, scor 5-2.

Rezultate complete:

FC Tălmaciu – Unirea Miercurea Sibiului 3-2
Marcatori: Aftenie (min. 65), Beu (min. 71), Fekete (min. 83)/ Roman (min. 12), Albean (min. 23)

Păltiniș Rășinari – Spicul Șeica Mare 9-1
Marcatori: Baca (min. 22, 69), B. Frățilă (min. 27), Trohin (min. 50), Țugui (min. 65), Năstase (min. 74, 82), Iliuț (min. 87), Baciu (min. 88)/ Ivan (min. 79)

Voința Sibiu – Măgura Cisnădie 3-2
Au marcat: Sumuțiu (min. 21 și 82), Dugulan (min. 50)/ Drăgușin (min. 70), Dragomir (min. 75)

Sparta Mediaș – AS Bradu 5-2
Marcatori: R. Tili (min. 8, 56 și 75), I. Tili (min. 33), Zomant (min. 60)/ Dan (min. 10), Ureche (min. 80)

ASA Sibiu – AFC Agnita 3-2
Marcatori: Zedler (autogol – min. 69), Aspru (min. 78), Ștefănescu (min. 81)/ Enastescu (min. 65, 67, 87)

Interstar Sibiu – Progresul Terezian 0-3
Macatori: Bujac (min. 28), Tecoanță (min. 53, 64)