FC Avrig s-a întors cu 1 punct din deplasarea de vineri din orașul Unirii. Marius Cosovan a salvat o remiză pentru trupa ”alb-albastră” cu 5 minute înainte de final.

Prima repriză a rămas albă pe tabelă iar Răzvan Ivan a deschis scorul pentru gazde la 10 minute de la reluare după o lovitură liberă executată de Paul Păcurar. Marius Cosovan a egalat în minutul 85 cu un șut frumos, pe jos, de la 16 metri la colțul scurt.

Cu 11 puncte, FC Avrig ocupă locul 6 în clasamentul seriei a IV-a a Ligii a III-a. Echipa lui Ianc revine pe teren propriu sâmbătă, 13 octombrie, de la ora 15:00, cu o altă trupă din județul Alba, Metalurgistul Cugir.

FC Unirea Alba Iulia (antrenori Adrian Bicheşi, Marcel Rusu şi Raul Oargă): Sporea – R. Ivan, Potopea, R. Scrob, Vitinha, I. Grozav, Al. Giurgiu, P. Păcurar, Selagea (cpt.), Davidaş, S. Mureșan. Au mai jucat: Cl. Oara, Tat, Cl. Marcu, A. David. Rezerve neutilizate: Căt. Suciu, F. Morar, L. Dan.

FC Avrig (antrenor Mihai Ianc): Samoilă – I. Simion, Natea (cpt.), Condrea, Lascu, Stelea, Cosovan, Bărculeţ, M. Codrea, Cârstean, Gombar. Au mai jucat: Cornea, Macrea, Chircă, Suciu. Rezerve neutilizate: Băilă, Cauc.