Liderul Ligii a IV-a are 10 puncte avans în fruntea clasamentul iar în runda din week-end a confirmat încă o dată avântul pe care l-a luat în acest final de campionat. Trupa de pe Valea Ștezii a învins cu 5-1 în deplasare Unirea Miercurea Sibiului, echipă clasată a IV-a, și nu mai poate pierde locul 1 decât teoretic.

Viitorul Șelimbăr a obținut o victorie de moral, 8-2 la ASA Sibiu, după seria mai puțin fastă de rezultate din ultimele etape, ocazie cu care ”echipa militară” a depășit borna celor 100 de goluri primite. Fosta divizionară terță Măgura Cisnădie a oferit supriza etapei, 2-4 cu Spicul Șeica Mare, după ce la pauză conducea cu 2-0.

Oferta Echipament JomaOferte Joma

Penultima clasată, FC Tălmaciu a învins de asemenea suprinzător, după 0-1 la pauză, o formație cu rezultate peste așteptări în acest sezon, Progresul Terezian, scor final 2-1. Voința Sibiu le-a oferit suporterilor o nouă bucurie, 3-1 cu AS Bradu într-o dispută echilibrată pentru mijlocul clasamentului iar ”nordicele” Agnita și Sparta Mediaș s-au impus fără probleme în partide cu formații din ultima parte a ierarhiei.

Rezultate complete:

FC Tălmaciu – Progresul Terezian 2-1
Au marcat: Bolotă (min. 62), Munteanu (min. 75)/ Pascalini (min. 41)

Sparta Mediaș – Athletic Șura Mare 4-1

ASA Sibiu – Viitorul Șelimbăr 2-8
Au marcat: Paraschiv (min. 75 și 84)/ M. Popa (min. 10), Medeșan (min. 14), Dumitra (min. 15), Bîrză (min. 45), Bobeș (min. 55 și 74), Bîgu (min. 62), Cozma (min. 65).

AFC Agnita – AS Copșa Mică 5-1

Măgura Cisnădie – Spicul Șeica Mare 2-4

Voința Sibiu – AS Bradu 3-1
Au marcat: Frățilă (min. 40), Tiric (min. 65), Sumuțiu (min. 69)/ Ureche (min. 25)

Unirea Miercurea Sibiului – Păltiniș Rășinari 1-5
Au marcat: Visteriu (min. 68)/ Nasta (min. 21 și 82), Chirilă (min. 68), Trohin (min. 85), Vintilă (min. 87)