Gaz Metan Mediaș a disputat primul joc de verificare în cantonamentul din Spania pe care l-a câștigat cu 3-0 în fața formație de liga a III-a spaniole, Algeciras.

Moussa Sanoh a deschis scorul după doar 2 minute de la primul fluier iar Sergiu Buș a mărit diferența în minutul 18. După alte 4 minute, același Moussa Sanoh a realizat dubla și a stabilit scorul final, 3-0.

Formula de start a trupei de pe Târnava i-a cuprins pe Ricardo Batista, Valentin Crețu, Ionuț Larie, Marius Constantin, Mite Cikarski, Neluț Roșu, Marian Pleașcă, Moussa Sanoh, Ely Fernandes, Nasser Chamed și Sergiu Buș. În partea secundă, echipa a fost schimbată complet: Răzvan Pleșca, Andrei Capră, Răzvan Popa, Bogdan Jica, Răzvan Trif, Romeo Roberto, Cristian Avram, Stephan Drăghici, Dănuț Micula, Paul Costea, Sergiu Ciocan.

Echipa lui Edi Iordănescu are programate alte 3 jocuri amicale în Spania:

Gaz Metan – FC Kilmarnock (30 iunie)
Gaz Metan – Lincoln Gibraltar (3 iulie)
Gaz Metan – Charlton Athletic (4 iulie)

FC Hermannstadt a castigat ieri primul meci amical cu CSM Scolar Resita cu scorul de 1-0, gol marcat de Razvan Dalbea, din penalti in repriza secunda.

Marti, 2 iulie, FC Hermannstadt va intalni pe stadionul Municipal Sibiu, incepand cu ora 18:00, nou promovata in liga a III-a – A.C.S. Viitorul Selimbar.