Avrigul a pierdut sâmbătă primul joc pe teren propriu în actuala ediție a Ligii a III-a. Una dintre echipele de top ale seriei, Metalurgistul Cugir – neînvinsă în acest sezon, s-a impus cu 3-1 în fața elevilor lui Mihai Ianc.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 31. Necșulescu l-a lansat perfect pe Făgărășanu care a șutat de la limita careului, bară-gol. Avantajul cugirenilor s-a dublat în partea secundă, min. 64, după o acțiune frumoasă creată de Dican. Băilă a respins în primă fază dar Dicu a punctat pentru 2-0 în favoarea Metalurgistului. După doar 5 minute, același Dicu înscrie pentru 3-0, cu capul, din centrarea lui Șaucă.

FC Avrig a marcat golul de onoare în minutul 89 prin Macrea care a profitat de o eroare colectivă a defensivei oaspete. 1-3 scor final.

După 8 etape, FC Avrig se află pe locul 8 cu 11 puncte și va juca etapa viitoare în deplasare la CSM Reșița, sâmbătă, 20 octombrie, de la ora 15:00.

FC Avrig: Băilă – R. Cornea, Condrea, Simion, Macrea, I. Bărculeț, Natea, Stelea, A. Suciu, M. Codrea, Cîrstean; rezerve Al. Samoilă, Coșovan, Gombar, Cauc, Chirca, Ad. Radu. Antrenor Mihai Ianc.

Metalurgistul: N. Bănică – Dohotariu, I. Tătaru, Itu/ cpt (80, L.Tudor), M. Neagu – Șaucă (85, Șuteu), Vaștag, Dican (71, Copiluși), Dicu – Necșulescu –  Făgărășanu (75, B. Lemac); rezerve Crivăț, Cercel, Vâjdea. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

În celelalte serii, Hermannstadt II a pierdut la Pucioasa, scor 1-3, și ocupă locul 11 în C3, iar Gaz Metan II Mediaș a pierdut la Dumbrăveni, 1-2 cu CFR II Cluj. ”Lupii” sunt pe 15 cu doar 4 puncte în C5.