Liderul Ligii a IV-a din Sibiu, Viitorul Șelimbăr, a câștigat cu 2-0 primul meci din 2019. Echipa lui Neluțu Luca s-a impus pe terenul din Cisnădie în fața Progresului și își păstrează defensiva de invidiat, doar patru goluri primite în 14 meciuri.

În exil forțat la Cisnădie, șelimbărenii s-au simțit bine pe cochetul stadion de la poalele Măgurii și au dominat categoric jocul cu echipa lui ”Garrincha”. Cu toate astea, primul gol a venit chiar înaintea pauzei prin reușita lui Alexandru Bolta (min. 45). Lucian Bîgu a semnat golul secund al echipei sale în minutul 62 și care a consemnat a 13-a victorie în 14 jocuri pentru Viitorul. Oaspeții au ”punctat” doar la cartonașe, Genescu și Bujac fiind avertizați în minutele 63 și 78 cu ”galbene”.

În runda următoare, Viitorul se deplasează la Tălmaciu, sâmbătă, 23 martie, de la ora 11:00, iar pentru Progresul Terezian urmează o nouă deplasare, la Agnita, duminică, de la ora 11:00.