FC Avrig a rezistat 70 de minute în fața Gloriei dar la final a pierdut la scor de forfait. E prima înfrângere din 2019 a echipei lui Ianc.

Capătă a deschis scorul pentru gazde în minutul 70 după un șut fără preluare la colțul lung. Zece minute mai târziu, același Capătă a fost creierul fazei golului doi. Scăpat singur pe partea dreaptă, a pasat în centru pentru Gruescu care a pus latul pentru 2-0. Minutul 90 a adus și ultimul gol al jocului, autor Matiș după o acțiune personală pe partea stângă și șut la colțul scurt.

Avrigenii rămân pe 8 cu 25 de puncte iar runda următoare vor primi vizita echipei Crișul Chișineu Criș, sâmbătă, 16 martie, de la ora 15:00. Cu victoria de ieri, Gloria Lunca Teuz a urcat pe locul 2, la patru lungimi în urma liderului Șoimii Lipova.

Gloria Lunca Teuz Cermei – FC Avrig 3-0. Stadion: Cermei. Spectatori: 150. Timp: însorit, vânt. Au marcat: Alexandru Capătă (70), Călin Gruiescu (80), Claudiu Matiş (90)