S-a încheiat turul în toate cele trei serii ale Ligii a V-a în care lupta la vârf e mai echilibrată ca oricând. Nicio echipă, indiferent de serie, nu domină autoritar clasamentul lăsând deschisă pentru primăvară lupta pentru promovare.

Seria Vest are un lider surpriză după ce ani la rândul Vulturul Poplaca, Leii Șura Mică sau Athletic Șura Mare erau echipe ce dominau aici. Gloria Loamneș, o formație care ocupa în trecut poziții de la jumătatea clasamentului, a încheiat prima turul cu 19 puncte în clasament. Devansează cu 3 puncte ocupanta locului secund, Vulturul Poplaca, și este astfel, cea mai ”detașată” campioană de toamnă din cele 3 serii.

În seria Est, AS Chirpăr ocupă fotoliul de lider cu 13 puncte, și este urmată la două lungimi de Fraternitas Tălmaciu și Corsav Veștem. Seria medieșeană, cea mai bogată în echipe, s-a încheiat week-end-ul trecut cu Viitorul Ațel pe prima poziție. Trei echipe sunt despărțite aici de doar 1 puncte după cum urmează: Viitorul Ațel – 23 de puncte, Viitorul Târnava – 22 de puncte, Atletic Municipal Mediaș – 22p.