Gaz Metan Medias - Metalul Resita53Cu un lot alcătuit din jugători care au jucat mai puțin, dar și juniori, Gaz Metan Mediaș a cedat 1-4 cu divizionara terță, Performanța Ighiu. La pauză scorul a fost 0-2, iar după pauză medieșenii au mai primit două goluri, însă au și marcat unul prin Staicu.

În minutul 13, Szabolcs Szekely a deschis scorul după o lansare în adâncime a lui George Negură. Rămas singur cu portarul atacantul lui Himcinschi nu i-a dat nici o șansă lui Botoșer. Același Szekely a dublat avantajul Performanței în minutul 35 după o pasă venită de la Circov.

După pauză Fabiam Himcinschi a punctat din penalty în minutul 72, după ce tot fiul antrenorului de la Performanța a obținut lovitura de pedeapsă.

În minutul 83, Romică David marchează și el după o lungă perioadă în care a fost indisponibil și face 4-0. Scorul final a fost stabilit de Staicu, acesta a marcat marcat golul de onoare al medieșenilor.

„Suntem pe un drum bun, continuăm pregătirea, e un rezultat bun, mai mult mă satisface prestația, nu facem nuntă din rezultatul ăsta, trebuie să ne pregătim în continuare, în campionat se pun și punctele. Pentru momentul acesta sunt mulțumit, am jucat pe un teren bun”, a declarat Adorian Himcinschi, antrenor principal Performanța Ighiu.

Performanța: Bodea – Rodean, Ov. Turuș, Potopea, Circov – Fetița, Oniche, Negură, Weiner – Szekely și S. Turuș.

Au mai jucat: A. Lazăr, Cl. Oară, Hallili, A. Buda, Ed. Cornea, Bărculeț, Ghiunghiuș, R. Moga, R. David, F. Himcinschi și Bălaș.

Gaz Metan Mediaș: Botoșer – Zaharia, Cristea, Rada, Trif, Iacob, Bălaș, Figliomeni, Țârcovean, Buziuc, Olaru.

Rezerve: Greab, Staicu, Coșereanu, Danci, Ignat, Niță.

Tot sâmbătă dimineață Gaz Metan Mediaș a câștigat cu 3-1 partida amicală cu Ceahlăul Piatra Neamț.