Gaz Metan Medias - Metalul Resita54Gaz Metan Mediaș s-a impus cu 3-1 în derby-ul cu UTA „Bătrâna Doamnă” și a preluat prima poziție în Liga a II-a, Seria a II-a.  Echipa lui Grozavu devine favorită la promovare, asta chiar dacă mai sunt suficiente etape de jucat.

În minutul 44, Olaru a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, fără nici o speranță pentru Miron.

În repriza secundă, Figliomeni a „dublat” avantajul gazdelor, iar victoria era aproape asigurată. În minutul 75 Copil îl învinge pe Greab de la „punctul cu var”.

Scorul final a fost stabilit de Abrudan, acesta a înscris cu capul din apropierea porții după o centrare venită de la Figliomeni.

Gaz Metan: Greab – R. Romeo, Abrudan (cpt.), Elton Dos Santos, Buzean – I. Cristea, Băjenaru (C. Gheorghe ’54, Vitinho ’78), M. Stancu – D. Olaru, Al. Munteanu, Figliomeni
Rezerve: Botoşer – Trif, Vişa, Bic, C. Gheorghe, Florean, Vitinho
Antrenor: Leo Grozavu

UTA: B. Miron – Polgar, Al. Manea, Botiş (cpt.), Burlă – Strătilă (Cip. Rus ’57), Chindriş, Gligor (Hlistei’57), D. Copil – Ad. Petre (Man ’77), Curtuiuş
Rezerve: S. Mara – M. Vlad, C. Costin, Jorza, Man, Hlistei, Cip. Rus
Antrenor: Roland Nagy