1Gaz Metan Mediaș are un parcurs senzațional în acest an al Ligii I. Nou promovată după un sezon petrecut în Liga a II-a, echipa medieșeană se află după 17 etape la doar 4 puncte în coasta liderului Steaua și împarte poziția secundă cu CSU Craiova, echipă cu același punctaj și golaveraj ca al trupei lui Cristi Pustai.

Gaz Metan a învins cu 3-1 Concordia Chiajna după ce la pauză formația oaspete se afla în avantaj. Cristian Ciobanu a deschis scorul pentru Chiajna în minutul 27 după o centrare de pe partea dreaptă și o nesincronizare în defensivă.

În partea secundă, medieșenii au revenit și pe tabelă. Mai întâi, Concordia a rămas în 10 jucători după eliminarea lui Koenders. Axente a adus pentru prima dată bucurie în tribune printr-un gol cu capul din centrarea lui Llulaku. Albanezul avea să înscrie pentru 2-1 în minutul 67 a paisprezecea reușită în Liga 1 în acest sezon pentru Gaz Metan. Mircea Axente a realizat „dubla” cinci minute mai târziu la capătul unui ”un-doi” superb cu Eric de Oliveira. 3-1 scor final și Gaz Metan ajunge la a zecea partidă fără înfrângere.

Pentru Gaz Metan urmează o etapă intermediară în care elevii lui Pustai se vor deplasa la Botoșani miercuri, 30 noiembrie, de la ora 18:00. Jocul va fi transmis în direct pe Digisport.

sursă foto: Istvan Bertalan