Viitorul Șelimbăr a remizat alb, 0-0, cu Gloria Bistrița într-un meci în care a avut posesie zdrobitoare și s-a avântat la poarta oaspeților încă din primele minute. Sibienii rămân neînvinși în Liga a III-a dar pierd primele puncte pe teren propriu.

Șelimbărenii au început în forță jocul de la Cisnădie și au amenințat constant poarta Gloriei. În minutul 13 s-ar fi putut modifica pentru prima dată tabela de marcaj. Mingea degajată de Albuț l-a lovit în spate pe Curtean, venit la pressing în 6 metri, dar balonul a ricoșat alături. Neacșa (min. 22, șut de la 20 de metri și min. 29, șut peste), Fotescu (min. 23, șut puțin pe lângă bară după o pase excelentă primită de la Neacșa), Chindrici (min. 40, șut respins de Albuț) au fost cei care au semnat cele mai importante ocazii ale primei reprize.

Șelimbărenii au continuat să alerge după gol în același ritm și în partea secundă dar rezultatul pe tabelă a rămas același de la începutul jocului, 0-0.

După 4 etape, Viitorul Șelimbăr ocupă locul 3 în clasamentul seriei a V-a a Ligii a IV-a, la două lungimi în urma liderului Comuna Recea. Sâmbătă, 21 septembrie, de la ora 17:00, ”alb-albaștrii” se vor deplasa la Reghin pentru jocul cu Avântul.