Voința Sibiu și AS Copșa Mică au oferit duminică după-amiaza celor 200 de spectatori un meci spectaculos cu 7 goluri și un final încins chiar dacă sibienii au avut 4-1 până în minutul 86. 3 penalty-ul a acordat arbitrul Chirițescu dintre care două au fost ratate.

Victoria de ieri a urcat echipa ”alb-verde” peste Copșa Mică în clasament cele două echipe făcând rocadă între pozițiile 7-8. Voința e la a doua victorie în 2019 din trei meciuri disputate în timp ce oaspeții au pierdut al doilea joc consecutiv.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul prin Marian Budică după doar 10 minute de joc dar Gabriel Burcea a restabilit echilibrul după alte 10 minute. Golgheterul sibienilor din 2019, Alex Belciu, a finalizat cu șut la colțul lung o acțiune proprie în minutul 35 și Voința revenea în avantaj.

După pauză, același Belciu și-a completat hat-trick-ul în minutele 64 și 67, 4-1. Atacantul venit la Voința în iarnă de la Agnita a ajuns la 7 reușite în 3 meciuri în tricoul ”alb-verde”. Anterior, la 2-1, oaspeții au avut ocazia să revină dar au irosit penalty-ul acordat de centralul întâlnirii printr-un șut alături. Tot un penalty irosit aveau să bifeze și gazdele. La scorul de 4-1, lovitura de la 11 metri a atacantului Voinței Pandea a fost reținută de Câmpean.

Situația putea să-i coste pe sibieni care au avut parte de un final cu emoții. Copșa Mică a revenit tot printr-un penalty transformat de Petre Calo în minutul 86 iar după doar un minut Silviu Getner a semnat și golul trei al oaspeților, și ultimul, pentru ca scorul final să rămână 4-3.

Voința Sibiu – AS Copșa Mică 4-3 (2-1). Stadion: Municipal II. Spectatori: 200. Timp: senin. Arbitri: Alin Chirițescu, Marius Vlad, Răzvan Spătar. Observator: Octavian Bran