FC Tălmaciu a obținut sâmbătă prima victorie în Liga a IV-a în 2019 și a treia în actuala ediție de campionat. Tălmăcenii s-au impus cu 3-1 în fața Voinței căreia i-au furat un punct și în partida tur.

În fața a 80 de spectatori, dintre care 20 de susținători ai Voinței, gazdele au deschis rapid scorul prin Tiberiu Tufiș în minutul 6. La fel de repede s-a restabilit egalitatea pentru că Dugulan a readus Voința în joc după doar 5 minute. 1-1 a fost și scorul pauzei care s-a menținut până în minutul 80. Adrian Fekete a punctat pentru 2-1 cu un șut din careu iar Florin Tâlvan a ”rezolvat” meciul în minutul 86, profitând de o eroare a defensivei Voinței pentru a ”fura” o minge trimisă spre portar.

Mesaj pentru Sonia

În startul meciului, jucătorii Tălmaciului au afișat un banner de susținere pentru Sonia, fetița ce luptă cu o boală foarte grea și pe care clubul ”alb-roșu” a susținut-o foarte mult în ultimii ani. ”Uniți pentru Sonia” este deviza prin care campania de strângere de fonduri pentru tratamentul Soniei continuă.

FC Tălmaciu – Voința Sibiu 3-1. Stadion: Românofir. Spectatori: 80. Timp: vânt puternic. Arbitri: Răzvan Aldea, Florin Bleahu, Despina Mărginean. Observator: Vasile Preda